Taebo

Taebo sporu 7 kez savunma ve hücum sporları şampiyonu olan BİLLY BLANKS tarafından yapılmaya başlandı. Müzik, dans ve kickboxing’in karışımından oluşan spor, kolların yumruk, ayakların tekme konsantrasyonu ile en üst seviyede tutulduğu zevkli bir fitness uygulamasıdır. Taebo, dolu dolu bir çalışma yapmak isteyen, hiç yaş sınırı tanımadan herkesin yapabileceği bir spordur. Yoğunlugu yüksek bir spor olduğu için başlamadan önce fizik-kondüsyon durumunuzun kontrolü bir doktor ya da antrenörünüz tarafından kontrol edilmelidir. Kardiovasküler ve ağırlık çalışmalarını bünyesinde barındırması, müzik eşliğinde yapılması Taebo sporunu çekici kılan özelliklerin başında gelir.

Formda kalmak isteyen kişilerin mutlaka düşük seviyelerde başlamaları, ayrıca doğru yumruk ve doğru tekme atmayı öğrenmeleri gerekmektedir. 30 yaşın üzerinde ve kilo problemi fazla olan kişiler ilk 4 hafta ayrı bir fıtness programı uygulamalıdır. Ana kasların kuvvetli olması gereklidir. Bilinçli bir şekilde yepılmayan seans, eklem ve eklem çevresindeki dokulara zarar vererek egzersiz sırasında sakatlanmalara neden olabilir. Kardiovasküler bir egzersiz olduğu için farklı hareketleri uygulayarak hergün devam ettirebilirsiniz. Yani bugün taebo ile kardiovasküler bir çalışma yapıp, ertesi gün direnç çalışılması mümkündür.

Taebo yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, bunlar;

  • Bel seviyesinin üzerinde tekme atarken bele ve eklemlere dikkat edilmelidir.
  • Mutlaka dersten önce streching yapılmalıdır.
  • Yeni hareketler hırsla değil daha az güç harcayarak doğru yapılmalıdır.
  • Dersin zorluk derecesi iyi belirlenmelidir.

Egzersiz sırasında çok yorulma, egzersizin temposunun çok iyi olduğu anlamına gelmez. Aksine temponun size fazla geldiğini gösterir.

Taebo egzersizinin faydalarına gelince

  • Stres atmanıza yardımcıdır.
  • Bütün kaslarımızı, kol, mide, kalça ve bacakları istediğiniz ölçüde çalıştırabilirsiniz.
  • Yağları yakmayı kolaylaştırır. Bir saatte yaklaşık 600 ile 800 kalori harcanır.
  • Kan dolaşımını hızlandırır.

Sportspark spor ve fitness merkezimizde haftanın 3 günü bu derse katılabilirsiniz.