Power Yoga

Yoga Hindistan kökenlidir. Bununla birlikte tarihsel süreç içinde indüs vadisine Asya’nın içlerinden gelen Aryan kültürüyle dolayısıylada Asya şamanizmiyle bağıntılı olduğu bir gerçektir. Yoganın birçok bileşeni vardır. Pranamaya bunların başında gelir. Çeşitli nefes kontrolü teknikleriyle yaşamsallığın ve dirimselliğin sınırlarının açımlanması olasıdır. Zihin dinlerdirme de diyebileceğimiz meditasyon yoganın diğer bir parçasıdır. Sadece yoga da değil bütün dinlerde ve tasavvufi akımlarda da meditasyon vardır.

Doğu ve batı felsefesinin bir armonisi olan ve aynı zamanda meditasyon amaçlı yapılan yogadaki dayanıklılık ve kuvvet gerektiren duruşları barındıran power yoga ile kilo vermek mümkün. Power yoga çalışmaları, kendi içinde nefes çalışmaları, kuvvete yönelik çalışmalar, esneklik, denge, ısınma ve soğuma egzersizleri olarak sıralanıyor. Power yoga kuvvetli ve esnek kaslar oluştururken, özellikle karın ve bel kaslarının sıkılaşmasını ve kuvvetlenmesini sağlıyor. Vücut duruşunu destekleyerek, kalıcı bir beden formu oluşturmamızı sağlıyor. Ayrıca kas kontrolünü ve koordinasyonu geliştirirken, daha düzgün ve kontrollü nefes alıp vermeyi de sağlıyor.

Her yaş grubu yoga yapabilir. Power yoga orijinal yoga disiplininden biraz daha farklıdır. Klasik yoganın iki uç akımını kucaklıyor. Her iki disiplinde atletik açıdan zor çünkü geleneksel meditasyonla, yoğun bir fiziksel aktiviteyi buluşturuyor. Düzenli yapıldığı taktirde, hem ruhun dinginliğini hemde vücudun direncini arttırmaktadır. Sportspark spor ve fitness merkezimizde haftanın iki günü power yoga uygulanmaktadır. .